Rasa szajrów

Wyhodowana w Anglii; jest wśród współczesnych ras końskich największą i najcięższą. Wzrost ich wahał się zazwyczaj od 165 do 175 cm, lecz poszczególne osobniki osiągały do 182 cm. Obwód klatki piersiowej wynosił 210—250 cm, nadpęcie 26—33 cm, ciężar ciała dochodził do 1200 kg. Obok innych cech typowych dla koni zimnokrwistych, szajry charakteryzowały się stosunkowo długimi kończynami, szczególnie obficie porośniętymi włosiem zwisającym od stawów nadgarstkowych i skokowych aż na kopyta. Umaszczenie najczęściej karę, gniade lub skarogniade, z dużą łysiną na głowie i białym kolorem szczotek. Dawniej używane były do najcięższych prac, m. in. do holowania statków w portach. Później zatrudniano szajry w transporcie miejskim, natomiast w rolnictwie z uwagi na swoje właściwości, w tym kłopoty z utrzymaniem w czystości zabrudzonych ziemią i błotem szczotek, miały mniejsze zastosowanie. W końcu ubiegłego stulecia sporą liczbę szajrów eksportowano z Anglii do USA oraz Niemiec i Kosji. Do Polski trafiały przed pierwszą wojną ogiery półkrwi, otrzymywane w Rosji z krzyżowania miejscowych klaczy z oryginalnymi ogierami rasy szajr. Istotniej roli w naszej hodowli nie odegrały.

Bulony

Bulony jak na konie zimnokrwiste odznaczały się dosyć szlachetną sylwetką, poza tym dobrze kłusowały, co obok perszeronów wyróżniało je korzystnie spośród innych ras tego typu. Maść przeważnie siwa mlecznobiała, przy czym poszukiwane były osobniki ciemniej ubarwione — dereszowate. Do Polski bulony sprowadzano począwszy od około 1870 r. W okresie międzywojennym zakupione były 2 ogiery: 1011 Paradny i 1498 Pogromca storę pozostawiły wyraźny ślad w „hodowli koni na terenie ówczesnego powiatu garwolińskiego. Szerszego jednak wpływu na naszą hodowlę konie bulońskie nie wywarły. Rasa bretońska. Rasa ta wytworzona została w Bretanii w wyniku krzyżowania miejscowych kuców z różnymi rasami zarówno ciepło jak i zimnokrwistymi. Dzięki tak różnorodnemu pochodzeniu rasa ta była niejednolita, trudno ją więc w całości zakwalifikować do określonego kierunku użytkowego. Do Polski konie omawianej rasy trafiały sporadycznie — również po II wojnie światowej — przy czym stosunkowo więcej posługiwano się nimi przy poprawie pogłowia koni w Białostockiem i Warszawskiem Jeleń z importowanych ogierów bretońskich 321 Upas Jarboter zasłużył się w hodowli polskiej, zakładając wartościowy ród w obrębie typu koni sokolskich.

Zastępowanie koni maszynami

Z chwilą kiedy szybki transport konny zastępowano w coraz większym stopniu pojazdami mechanicznymi, dawny typ perszerona stracił rację bytu. Poczęto więc selekcjonować pogłowie tych koni, by zwiększyć wymiary i masę ciała. Wysokość ich w kłębie wahała się w granicach od 160 do 165 cm, obwód klatki piersiowej przewyższał zawsze 200 cm, obwód nadpęcia przedniego — od 24 do 26 cm, wreszcie ciężar ciała od 700 do 800 kg. Maść przeważnie siwa, rzadziej kara, a kasztany stanowiły wyjątek. Wśród ras zimnokrwistych perszerony należały do najcenniejszych. Rasa ta cieszyła się dużym uznaniem w wielu krajach i jest tam nadal hodowana, np. w Anglii, USA, ZSRR. W Polsce używano perszeronów sporadycznie od połowy ubiegłego stulecia (a zwłaszcza w początkach bieżącego wieku) i dolew krwi tej rasy widoczny jest w pogłowiu koni szczególnie w okolicach Radomia i Lublina. Według Pruskiego perszerony były pierwszą rasą koni ciężkich, jakie trafiły do Polski. Miało to miejsce w 1829 r., kiedy w Sierakowie Wielkopolskim została założona niewielka stadnina tej rasy, wkrótce zresztą zlikwidowana. Rasa bulońska powstała w północno-zachodniej Francji w XIX w. Materiałem wyjściowym były miejscowe konie rolnicze przekrzyżowane ogierami perszerońskimi, belgijskimi oraz angielskimi szajrami.

Koń ardeński

Koń ardeński charakteryzuje się: ciężką głową, krótką szyją, przebudowanym i mocno spadzistym zadem, długim tułowiem, znaczną głębokością klatki piersiowej, stosunkowo suchymi kończynami oraz pewną kanciastością kształtów. Jest to typowy koń zimnokrwisty średniego kalibru, przydatny do prac w transporcie i rolnictwie. Przeważa umaszczenie dereszowate, rzadziej gniade i kasztanowate. Konie tej rasy hodowane są, poza ojczyzną — Belgią, głównie we Francji, Szwecji i w ZSRR, gdzie też wytworzyły się lokalne odmiany. Do Polski zaczęły trafiać w osiemdziesiątych latach ubiegłego wieku przy czym z biegiem lat liczba ogierów ardeńskich używanych w hodowli stale wzrastała. Stąd nie ulega wątpliwości, że najsilniejsze piętno na hodowlę koni pogrubionych w naszym kraju wywarły właśnie ardeny. Pochodziły one głównie z Francji, a po ostatniej wojnie również ze Szwecji. Sądząc po ilości utworzonych i tworzących się linii krwi, ardeny pochodzenia szwedzkiego zajmują czołowe miejsce wśród wszystkich importowanych ras i odmian zimnokrwistych. Obecnie elitarny materiał hodowlany (około 135 klaczy ardeńskich i ich pochodnych) utrzymywany jest w PSK Nowe Jankowice i Bielin Nowy.

Opis koni lidzbarskich

Liczebność koników jest tak mała, że bieżąco użytkowanych może być niewiele ogierów, co przy zbytnim preferowaniu pewnych reproduktorów może nasycić stado w nadmiernym stopniu ich cechami. Celowe zatem wydaje się utrzymywanie pewnej liczby ogierów rezerwowych, w minimalnym stopniu spokrewnionych ze stadem podstawowym, które będą mogły być użyte w przypadku zagrożenia populacji koników znacznym wzrostem inbredu. Według Kownackiego wzrost inbredu w populacji koników wynosi na jedno pokolenie od 5,0 do 7,0%. Szybka rotacja pokoleń, a w szczególności szybka rotacja ogierów czołowych powinny też przyczynić się do zmniejszenia tempa inbredu w tej rasie. Badań nad krzyżowaniem koników z innymi rasami nie prowadzono. Często jednak spotyka się pierwsze pokolenie mieszańców z końmi zimnokrwistymi i ciepłokrwistymi. Są to zazwyczaj mieszańce udane. Jednak o następnych pokoleniach wiemy niewiele, a one dopiero świadczą o celowości krzyżowania. Krzyżując koniki z rasami kulturalnymi trzeba pamiętać, że zwierzęta prymitywne charakteryzują się silną konstytucją w warunkach prymitywnych, zaś zwierzęta ras kulturalnych mają stosunkowo silną konstytucję w warunkach kulturalnych. Z tych względów nie jest wskazane przenoszenie tych zwierząt do warunków prymitywnych jak. i odwrotnie.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia