Pyton

16Pyton, bezwzględny wąż zabójca. Pyton jest najbardziej podstępnym i tajemniczym gadem na świecie. Na przykład w  „Księdze Dżungli” grał on cwanego i niezmiernie podstępnego węża, który robił wszystko tak, by wyszło na jego. W rzeczywistości wiele ich instynktów są takie same. Pytony można spotkać przede wszystkim w wilgotnych lasach środkowej Afryki lub południowo-wschodniej Azji. Kilka gatunków przebywa również w Australii. Niektórzy przedstawiciele tych gadów osiągają kolosalną długość nawet dziewięciu metrów. Są one dusicielami. Oznacza to, ze po upolowaniu ofiary najpierw ją duszą, po czym połykają w całości. Pytony SA w stanie połknąć nawet dużych rozmiarów krowę. Wiele takich gadów posiada skórę bardzo zbliżoną do otoczenia, w którym obecnie przebywają. Maskując się w ten sposób zwiększają swoje szanse na owocne polowanie. Pytony same też są ofiarami, tyle że ludzi. Moda w niektórych krajach, oczekuje gustownych butów, torebek zrobionej ze skóry węża. Nie przemawia do nich fakt, że postępując w ten sposób, pytony zagrożone są wyginięciu.

Żółw lądowy

15Żółw lądowy – przyjemny gad. Przeważnie żółwie lądowe żyją na Wyspach Galapagos, a niektóre gatunki także na wyspach Oceanu Indyjskiego. Ich środowiskiem naturalnym, jest oczywiście ziemia. Wiele z tych gadów potrafi osiągać niewyobrażalne gabaryty. Osiągają nawet do dwustu pięćdziesięciu kilogramów wagi i mierzą do ponad półtora metra długości. Żółwie lądowe uznawane są za długowieczne zwierzęta. Niektóre z nich dożywają stu pięćdziesięciu lat. Gady te są jednymi z najpowolniejszych na świecie. Poruszają się czasem z prędkością kilku metrów na minutę. Na lądzie można spotkać ponad czterdzieści ciekawych gatunków żółwi lądowych. Przykładem takiego gada Mozę być żółw grecki, który jako jedne z nielicznych zamieszkuje europejskie tereny. Jego skorupa posiada dwie warstwy. Zewnętrzna oraz wewnętrzna złożona z kostnych płytek. Żółwie wodne są jednym z przysmaków regionalnych kuchni świata. Mimo, ze wiele gatunków znajduje się pod ochroną. Ludzie się nie hamują przed utrzymywaniem tradycji i polowań na te sympatyczne gady.

Żółwie wodne

14Żółwie wodne są niepozornymi sprytnymi pływakami. Żółw wodny niewiele się różni w budowie od żółwia lądowego. Tak jak i on posiada skorupkę złożoną z płytek kostnych, która pokryta jest rogowymi łuskami. Jednak u wodnych przedstawicieli tych gadów, łuski są bardziej płaksie. Żółwie wodne odżywiają się przede wszystkim roślinami lub planktonem znalezionymi w słonym morzu lub oceanie, w którym spędza większość swojego życia. Interesującym faktem jest to, że znoszą jaja na lądzie. Po tym procesie, matki zostawiają młode samym sobie. Muszą one po wylęgnięciu wytoczyć swoją pierwszą walkę o byt i dotrzeć do wody. Największym przedstawicielem wśród żółwi wodnych jest żółw skórzasty. Osiąga on wagę nawet do tysiąca kilogramów i mierzy prawie dwa metry długości. Kolejnym gatunkiem, bardzo znanym wśród tych gadów jest żółw zielony. Wielu ludzi zdobywa go w celach kulinarnych, ponieważ ma on wyjątkowo smaczne mięso. Pozostałości po żółwiu, czyli przede wszystkim skorupa, wędruje do sklepu z pamiątkami. Nierzadko jest ona sprzedawana za bezcen.

Jeż

13Nie wszystkie jeże wolno nam trzymać w mieszkaniu. Nasze krajowe jeże są pod ścisłą ochroną i nie wolno zabierać ich do domów. Jeśli jednak uważamy się za miłośników tych kolczastych stworzeń, to możemy sprawić sobie Pigmejskiego Jeża Afrykańskiego. Zwierzęta te występują w Somalii i Tanzanii. Osiągają niewielkie rozmiary, a ważyć mogą najwyżej 600 gramów. Mają tak słaby wzrok, że w dzień praktycznie nie widzą. Świetnie rozwinięty jest u nich zmysł węchu. W niewoli mogą dożyć nawet 7 lat. Nadają się dla alergików, ponieważ uważane są za zwierzęta hipoalergiczne. Oswajanie bywa trudne i czasochłonne, ale cierpliwość sprawi, że jeż uzna nas za przyjaciela. Stworzenia te nie gryzą, ich system obronny stanowią gęste kolce. Jeśli jeż nam zaufa, to spokojnie nauczymy się brać go na ręce od spodu ciała. Jeże nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, zdenerwowane zwijają się w kulkę. Nie należy ich wtedy rozwijać na siłę, ponieważ można zrobić im poważną krzywdę.

Jeżozwierz

12Jeżozwierze to jedne z bardziej tajemniczych zwierząt. Ten gatunek na pewno nie powinien być trzymany w bloku, ale można sobie wyobrazić jego obecność w przydomowym ogródku. Na temat jeżozwierzy wyrosło wiele mitów, jak chociaż ten, że strzelają one swoimi kolcami. Mogą osiągnąć długość 100 cm i wagę do 30 kg! Nie powinniśmy liczyć na zbyt wielką zażyłość i przytulanie z jeżozwierzem. To gatunek typowo ozdobny, trzymany raczej w ramach ciekawostki, a nie pupila rodziny. Karmi się go pożywieniem pochodzenia roślinnego, największą aktywność zwierzę to przejawia nocą. Jeżozwierze poruszają się podobnie do psów, potrafią nieźle pływać, ale też wspinać się na drzewa! Potrafią także kopać nory więc należy uważać, by nie znalazły się w ogródku sąsiada. Nie są to zwierzęta zbyt towarzyskie, bronią swojego terytorium, więc nie ma co marzyć o stadzie jeżozwierzy na podwórku. Taka hodowla mogłaby zamienić się nagle w pole bitwy. Wystraszony jeżozwierz stroszy swój grzbiet i zaczyna grzechotać kolcami na ogonie. Wtedy należy się wycofać.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia