Piesek preriowy

11Pieski preriowe przypominają swoim wyglądem słynne świstaki. Zwierzątka te nazywane są również nieświszczukami, a pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej. Tam uważa się je za szkodniki, ponieważ kopią rozległe tunele podziemne. Swoją nazwę pieski preriowe zawdzięczają odgłosom, jakie wydają podczas zagrożenia. Ich popiskiwanie przypomina szczekanie psa. Karmienie piesków nie jest trudne, ponieważ są to zwierzęta roślinożerne. Dietę wzbogacać można dostępnymi powszechnie mieszankami ziaren dla gryzoni. Nie przybierają dużych rozmiarów, a ich maksymalna waga sięga jednego kilograma. Świetnie aklimatyzują się jako domowe pupile. Pozwalają się oswoić, można z nimi wychodzić na spacery, jeśli wyposażymy pieska preriowego w specjalne szeleczki. Aktywność wykazują w ciągu dnia, głównie rano i wieczorem, dzięki czemu śledzić możemy ich poczynania. Zaniepokojony nieświszczuk staje na dwóch łapach i pilnie obserwuje okolicę. Warto pomyśleć o dwóch osobnikach, ponieważ gatunek ten należy do zwierząt gromadnych. Para będzie zdecydowanie lepiej się czuła i rozwijała.

Popielice afrykańskie

10Popielice żyjące w Polsce są pod ścisłą ochroną. Hodować wolno jedynie kuzynki polskich popielic, pochodzące z Afryki. Swoim wyglądem przypominają dużą mysz z ogonem wiewiórki w kolorze popielatym. To pupile dla osób, które lubią obserwować naturę, mogą pozwolić sobie na duże terrarium, ale nie marzą o przytulaniu podopiecznych. Popielice bowiem powinny żyć w stadzie. Poprzez częste podawanie smakołyków można je oswoić i głaskać. Nie przepadają za braniem na ręce, mogą nam uciekać. Potrzebują dość dużego terrarium, wyściełanego korą oraz mchem. Konieczne są konary i roślinność. Popielice codziennie wymagają świeżej wody i owoców. Dla urozmaicenia diety podaje się im także żywe robaki oraz świerszcze, które niwelują nieprzyjemny zapach odchodów popielic. Terrarium nie powinno mieścić się w sypialni, ponieważ nocą zwierzęta te wydają piski przypominające komunikację za pomocą alfabetu morsa. W stadzie rozmnaża się tylko jedna, dominująca samica. Można doprowadzić do rozrodu w warunkach niewoli, jeśli dieta popielic jest bogata i różnorodna.

Suseł Richardsona

9Suseł Richardsona dla tych, którzy też lubią spać jak susły. Susły należą do roślinożernych gryzoni z gatunku wiewiórkowatych. Nasze rodzime susły są pod ochroną, ale suseł Richarsona pochodzi z Kanady i możemy hodować go w domu. Jeśli nasz pupil poczuje się zagrożony, to stanie słupka i zacznie wydawać z siebie przeciągłe świsty. Mogą dożyć nawet 7 lat. Są niewielkie, maksymalna długość ciała sięga 35 cm, a waga dochodzi do pół kg. Wymagają sporej i głębokiej kuwety, ponieważ ich naturalnym zachowaniem jest rycie tuneli w podłożu. To właśnie w norze będą drzemać, odpoczywać i chować się przed naszym zbyt nachalnym towarzystwem. Warto dostarczać im ligninę, którą chętnie i skrzętnie zatkają wejście do swego domostwa. To bardzo mądre i zwinne zwierzęta. Codziennie potrzebują ruchu. Do perfekcji opanowują sztukę wspinania się po firankach i otwierania drzwi! Uwielbiają towarzystwo przedstawicieli swojego gatunku. Samotne stają się osowiałe i smutne. Szybko pozwalają się oswoić, a właściciela rozpoznają po zapachu.

Burunduk

8Burunduk czyli niesamowita wiewiórka naziemna. Burunduki osiągają rozmiar małej wiewiórki, do 25 cm. Charakterystyczną cechą ich ubarwienia są biało-czarne pręgi biegnące wzdłuż brązowego grzbietu. Są bardzo aktywne i ruchliwe, stąd należy mocno pilnować, by nie ciekły. Nie lubią stagnacji, nie są w stanie wytrzymać dłużej w jednym miejscu. Podczas zabaw oraz eksplorowania terenu wydają bardzo charakterystyczne odgłosy podobne do ćwierkania ptaków. Potrafią przyzwyczaić się do człowieka i oswoić z jego obecnością, ale dopiero po żmudnym procesie zaprzyjaźniania. Przyzwyczajanie burunduka do naszej osoby może potrwać nawet pół roku. Jest to więc niewątpliwie zwierzę dla cierpliwych. Burunduki ze względu na swoją aktywność wymagają przestronnej klatki. Dba się o nie podobnie jak o chomiki, wymieniając ściółkę oraz wodę. Nie wolno nam zapomnieć o rozmaitych zabawkach dla gryzoni. Ich dieta opiera się głównie na ziarnach i roślinach. Warto urozmaicać ją kostkami wapiennymi do ścierania zębów oraz kostkami solnymi. Burunduki to zwierzęta stadne, wskazane jest trzymanie kilku sztuk, by nasz podopieczny nie czuł się samotny.

Skunks

7Skunks wcale nie musi się nam kojarzyć z brzydkim zapachem. Wiele osób kojarzy skunksy jedynie od strony ich straszliwej broni, której używają podczas zagrożenia. Jest to ciecz, która rozpylona spod ogona roznosi obrzydliwy i trudny do zniesienia fetor. Skunksy domowe we wczesnej fazie życia pozbawiane są gruczołów zapachowych. Pozwalają się szybko oswoić, są inteligentne i ciekawskie. Do swojego opiekunka mogą się przywiązać jak pies. Podczas oswajania należy postępować spokojnie i rozsądnie, ponieważ skunksy mają ostre zęby. Najbardziej znane są osobniki czarne z białym pasem na plecach. Zdarzają się też jednak albinosy lub okazy brązowe. Nie wolno ich trzymać w klatce, potrzebują przestrzeni podobnie jak kot. Swój spryt wykorzystują do otwierania lodówki i szafek ze smakołykami. Powinniśmy więc wszystko zabezpieczyć. W niewoli dożyć mogą nawet 12 lat. Podobnie jak koty załatwiają się w jednym miejscu, gdzie ustawić należy kuwetę. To ogromne obżartuchy, dlatego dieta musi być rygorystyczna. W jej skład wchodzą warzywa, sucha karma dla psów i witaminy.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia