Chomik

6Mały gryzoń chomikujący jedzenie. Chomik jest gryzoniem, który zyskuje coraz to większą popularność wśród najmłodszych mieszkańców naszych domów. Jest on spokrewniony ze szczurem piżmowym, nornikiem i suwakiem. To zwierze potrafi przechowywać i przenosić jedzenie przy pomocy dwóch toreb znajdujących się na policzkach- mogą one pomieścić nawet dwukrotną wielkość ich głowy. Są to zwierzęta bardzo towarzyskie i jeśli już kogoś polubią i się przywiążą do niego to na całe życie. Niestety nie są to zwierzęta długowieczne i przeżywają zaledwie parę lat. Chomiki są bardzo czystymi zwierzętami i w klatkach zachowują wyjątkową czystość- załatwiają się tylko w jednym rogu klatki, resztę powierzchni pozostawiając czystą. Ściółkę w ich klatkach najlepiej wymieniać co tydzień- częściej nie ma sensu, a robiąc to rzadziej możemy powodować różnego rodzaju choroby u chomika. Wyróżniamy wiele gatunków chomików, które można hodować w domach jako pupili. Są one bardzo wdzięcznymi zwierzątkami, choć tak bardzo niedocenianymi. U niektórych wzbudzają one nawet obrzydzenia.

Świnka morska

5Mała kulka futra w twojej klatce. Świnka morska została pupilem już ludu Inków i pochodzi ona z Ameryki Południowej. Żyje ona nawet do ośmiu lat i mierzy nieco ponad dwadzieścia dwa do dwudzieści pięciu centymetrów długości. Wyróżniamy różne rodzaje i gatunki tych zwierząt. Najpopularniejszymi z nich są gatunki : Aguti, jednokolorowe, albinotyczne oraz himalaya, coronet, szylkret, rozetka, angorka, skinny. Rodzaj jednokolorowy- występują we wszystkich kolorach, ale każdy osobnik ma tylko jeden kolor. Albinosi mają tylko jeden kolor i jest on biały. Aguti ma szare, złote, brązowe, białe, kremowe umaszczenie i jest ono dziedziczne- przechodzi z pokolenia na pokolenie. Himalayah ma futerko śnieżnobiałe i tylko stópki, uszka i nosek mają zazwyczaj kolor czarny, czekoladowy lub kakaowy. Coronet występują we wszystkich barwach kolorystycznych i mają krótkie włosy. Ich cechą charakterystyczną jest „rozetka”, która występuje na czubeczku ich głowy. Rozetka jest chyba jedna z najładniejszych świnek morskich. Występuje ona we wszystkich kolorach, a jej sierść tworzy rozetki, których na całej śwince powinno być sześć.

Rybki

4Mali przyjaciele w szklanym akwarium. Rybki są najczęstszymi zwierzątkami jakie możemy znaleźć w naszych domach. Nie wymagają one zbytniej opieki i troski. Należy je karmić, wymieniać wodę, czyścić akwarium i w odpowiedni sposób natleniać wodę. Akwarium powinno być ściśle dostosowane do rodzaju hodowanych rybek oraz do ich ilości. Najtańsze akwaria można kupić już za sto złotych. Ich wyposażenie-  zameczki, kamyki, żwirek, piasek, wodorosty, mechanizm natleniający i wiele innych to wydatek znowu około stu złotych. Najtańsze rybki można kupić już za parę złotych. Każdy kto chce mieć akwarium, powinien mieć także rybkę glonojada- będzie on czyścił szklane ściany akwarium z glonów, resztek organicznych, resztek pokarmu oraz zapobiega rozwojowi glonów i pozwala na właściwe natlenianie wody. Niektóre ryby na przykład drapieżne, mogą zjadać inne rybki z akwarium, a w szczególności glonojady. Wśród rybek akwariowych możemy wyróżnić różne ich rodzaje i gatunki.

Mysz

3Mysz, czyli mały szkodnik w domu. Mysz jest postrzegana jako szkodnik i gryzoń i nie wiele osób jest w stanie przyzwyczaić się, że ich dziecko wybrało sobie na pupila małego gryzonia na widok, którego niemal każda kobieta ucieka z krzykiem. Mysz jest bardzo wdzięcznym zwierzęciem- przynajmniej ta domowa jej wersja. Udomowione gatunki są bardzo oddane właścicielowi, choć  z reguły nie dożywają do około czterech lat. Rozmnażają się z łatwością i z reguły w miocie jest kilka sztuk młodych. Mysz nie wymaga specjalnego traktowania. Klatka powinna być wystarczająco duża by myszka mogła sobie swobodnie po niej biegać. W klatce powinien być pojemnik na karmę oraz dystrybutor z wodą. Jeśli kupujemy mysz ze sklepu zoologicznego to jest ona już przyzwyczajona do dystrybutora lub pojemnika na wodę i dlatego nie trzeba już jej uczyć jak się pije. Myszki są najlepsze dla najmłodszych dzieci- nie wymagają specjalnej troski, a opieka nad nimi to tylko karmienie i czyszczenie klatki, więc dla takiego  malucha to świetna nauka jak opiekować się własnym zwierzątkiem.

Żółw

2Przybysz z ciepłych mórz. Żółwie są chyba najpopularniejszymi zwierzętami jakie można spotkać w naszych domach. Zostały udomowione już wiele lat temu. Gatunki domowe to żółw stepowy oraz żółw ozdobny. Zwierzęta te są przechowywane albo w akwariach- żółwie wodne, albo w terrariach- żółwie lądowo- wodne. Żywią się one przeważnie warzywami oraz wodorostami i sałatą. Rozmnażają sie one za pomocą jaj- są jajorodne. W naturalnym środowisku żółwie zagrzebują jaja w piasku, gdzie mają one doskonałe warunki do rozwoju. Gdy wylęgną się z nich małe żółwiki, wypełzają na powierzchnię piasku i docierają do wody, gdzie są już bezpieczne- na małe żółwiki czyha wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Większość gatunków tych zwierząt jest zagrożona wyginięciem, dlatego podlegają one w naturalnym środowisku ochronie prawnej. Wielkim przysmakiem w wielu krajach jest zupa z żółwia, a ich pancerze sprzedawane są jako ozdoby i wytwarza się z nich różnego rodzaju naczynia, czy też przybory kuchenne. Żółwi nie wolno wywozić ze środowiska ich życia. Najstarsze żółwie świata mają nawet po dwieście lat i osobniki takie należą do rodzaju żółwi olbrzymich.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia