Drapanie mebli

10Jak zapobiegać drapaniu mebli. Drapanie przez kota wszystkiego i wszędzie jest zmorą każdego hodowcy lub posiadacza tych przemiłych futrzaków. Jest to jego pierwotna, wrodzona potrzeba i cecha praktycznie niemożliwa do wyeliminowania. Jeżeli nie można kota oduczyć drapania, trzeba pomyśleć jak zminimalizować straty. Kot nie drapie dlatego, że celowo stara się nam dokuczyć, kot drapie bo…. musi. W naturalnych warunkach pazurki kota ścierają się lub łamią w czasie wspinaczki po drzewach, dachach lub w czasie chodzenie po szorstkich powierzchniach. W domu nie ma takiej możliwości. Zbyt długie pazury przeszkadzają kotu w normalnym funkcjonowaniu, stąd potrzeba ich ścierania. Aby uniknąć dewastacji mebli wystarczy zapewnić kotu odpowiedni sprzęt do drapania. W sklepach, głównie internetowych możemy znaleźć całą gamę drapaków od najprostszych, najtańszych po wielokondygnacyjne konstrukcje sięgające sufitu, pełniące funkcję drapaka, legowiska i wspaniałego placu zabaw. Dla kota ważne jest, aby drapak był  wykonany z włókna sizalowego i aby był stabilny. Wszystko inne uzależnione jest od gustu i możliwości finansowych opiekuna.

Pielęgnacja kota

9Zapraszamy do kociego salonu piękności. Pielęgnacja kota, jej uciążliwość i czasochłonność uzależniona jest od rodzaju sierści. Najwięcej troski wymaga sierść kota długowłosego, czyli persa. Najmniejsze zaniedbanie w tym zakresie prowadzi do kołtunienia włosa, a w rezultacie do konieczności kosztownych wizyt u kociego fryzjera. Utrzymanie we właściwej kondycji futra kotów półdługowłosych i krótkowłosych nie nastręcza większych problemów. Koty instynktownie nie lubią wody, stąd kąpiel kota jest ostatecznością. Oczywiście od każdej reguły są odstępstwa. Są rasy kotów, takie jak koty syberyjskie, czy tureckie vany, które za wodą wręcz przepadają. Kąpiąc kota należy używać szamponów odpowiednich dla danego rodzaju sierści. Jednak większość zabiegów pielęgnacyjnych wykonujemy „na sucho” używając szerokiej gamy talków i suchych szamponów. W przypadku kotów krótkowłosych i półdługowłosych nie ma potrzeby zbyt częstego wyczesywania sierści, jednak co kilka dni warto poświęcić kilka minut na ten zabieg. Unikamy w ten sposób dodatkowego sprzątania mebli i podłóg  z sierści.

Kot i mleko

8Obiegowe stereotypy o kotach. Kto z nas nie słuchał w dzieciństwie wierszyka o kocie, któremu śniła się rzeka pełna mleka. Te dwa pojęcia kot i mleko są w naszej świadomości nierozerwalnie związane. Tymczasem kot mleka pić nie powinien. Organizm kota nie przyswaja laktozy zawartej w kocim mleku, reagując na nie często wymiotami, alergią pokarmową, zaburzeniami żołądkowymi, biegunką. Na rynku są dostępne specjalnie modyfikowane mleka dla kotów. Można również podawać, w miejsce mleka, jogurty, śmietanę i białe sery zaspakajając zapotrzebowanie kota na wapń. Nie jest również prawdą, iż koty spadają zawsze na cztery łapy. Wprawdzie zwinność i elastyczność kota są wręcz przysłowiowe, jednak upadek z dużej wysokości jest dla nich równie niebezpieczny jak dla innych zwierząt. Koty, wbrew obiegowej opinii nie są również niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.  Prawdopodobieństwo zarażenia się toksoplazmozą przy zachowaniu podstawowych zasad higieny jest znikome. Koty nie reagują agresją na małe dzieci instynktownie wyczuwając istotę słabą i bezbronną. I co najważniejsze, nie przynoszą pecha, nawet gdy są całe czarne.

Koty abisyńskie

7Koty abisyńskie łatwo się zaprzyjaźniają z ludźmi. Koty abisyńskie wyglądem przypominają pumę. Są bardzo dobrze umięśnione i poruszają się z gracją. Osiągają stosunkowo dużą wagę a jej rozpiętość wacha się pomiędzy cztery a siedem kilogramów. Loty abisyńskie mają szeroką głowę oraz wypukłe czoło. Cechą charakterystyczną tego gatunku są duże oczy, które przybierają kształt migdałów i nie mają regularnych, okrągłych kształtów. Przybierają bardzo wyraziste koloru począwszy od barwy bursztynu na kolorze orzechowym kończąc. Uszy są duże i szerokie w miejscu łączenia z głową. Duże umięśnienie nie jest widoczne na kończynach, które są długie i szczupłe. Podobnie rzecz ma się z ogonem, który jest tylko lekko umięśniony i ma spiczaste zakończenie. Futro kotów abisyńskich jest stosunkowo krótkie i przybiera szeroką paletę barw. Może wystąpić w wielu odcieniach w zależności gdzie dany kot występuję. Najbardziej znane umaszczenia to rudy i odcień srebrzystego, nadający szczególnego kolorytu tym drapieżnikom. Jest to kot z dużym temperamentem pełen gracji i dynamiki.

Koty bengalskie

6Koty bengalskie wyglądem przypominają tygrysy. Jednymi z największych i najbardziej okazałych kotów są koty bengalskie. Osiągają one bowiem bardzo dużą wagę która może dochodzić od pięciu do dziewięciu kilogramów. W wyjątkowych przypadkach przekracza nawet dziesięć kilogramów. Kot bengalski ze względu na swoją posturę jest uznawany za zwierze powolne. Jego duża masa mięśniowa powoduje jednak, że jego ruchy są pełne gracji i polotu. Posiada trójkątną głowę, która w porównaniu do reszty ciała wydaje się dość mała. Wąsy ma długie i dostojne, osadzone przy szerokim pyszczku. Podobnie oczy są duże i przybierają zazwyczaj kolor umaszczenia, dla lepszego zamaskowania w czasie polowania. Kolor sierści jest podobny do tego jaki występuje u ich kuzynów czyli tygrysów bengalskich. Zarówno u kota jak i u tygrysa na sierści występują prążki lub wręcz regularne wzory. Na głowie z kolei można zobaczyć wyraźni kształt litery m kontrastujący z sierścią. Jednak w odróżnieniu od dużego drapieżnika, kot bengalski może być członkiem naszej rodziny i może być trzymany w domu.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia