Koty egzotyczne

5Koty egzotyczne to prawdziwe gwiazdy wśród kotów. Wyrazisty kształt pyszczka oraz duże podobieństwo do kotów perskich wykazuje gatunek drapieżników zwany kotami egzotycznymi. Od persów różnią się one umaszczenie oraz długością sierści. Koty egzotyczne nie są popularnym gatunkiem na kontynencie europejskim. Są raczej dostępne głównie na wystawach i widowiskach z udziałem innych kotów. Mają charakterystyczną okrągłą głowę i wypukłe czoło. Pod czołem osadzone są duże i szerokie oczy, które podobnie jak w przypadku kotów bengalskich przybierają kolor umaszczenia. Osadzone są szeroko w przeciwieństwie do uszu, które są wąskie i krótkie. Koty egzotyczne są masywne i mają krępą budowę ciała. Są dobrze umięśnione, a tym samym silne. Futro jest krótki, ale za to gęsto porośnięte włosami. Jest bardzo miękkie i miłe w dotyku. Najpopularniejszymi kolorami umaszczenia są złociste i srebrzyste, ale występuje także wiele innych wersji np.. białe, czarne, brązowe, czekoladowe. Niekiedy występują także gatunki wielobarwne posiadające wzory na swoim ciele. Podobne kolory ma także kot perski.

Koty jawajskie

4Kot jawajski mimo że mały to potrafi być oddanym przyjacielem. Szczupły, smukły i zdaje się powiedzieć bardzo wysportowany to kot jawajski. Jest małym kotem bo osiąga tylko od dwóch do pięciu lub sześciu kilogramów wagi. Dzięki temu może poruszać się zwinnie, ale za to z pełną gracją. Można powiedzieć, że jest to kot elegancki i dobrze umięśniony. Ma podłużną głowę w kształcie klina. Oczy nie są okrągłe, a przybierają raczej owalny kształt i przybierają tylko jeden zielony kolor. Uszy także podłużne, zakończone spiczastym wyrostkiem. Sierść jest bardzo miękka i jedwabista. Różni się długością w zależności od miejsca występowania na ciele. Krótsze włosy występują przede wszystkim na głowie oraz na kończynach z przodu oraz z tyłu. Charakterystycznym kolorem jest dal nich czerń lub brąz. Mogą wystąpić też odcienie niebieskiego oraz prążki. Są bardzo żywe i potrzebują wiele ruchu. Wykazują dużą inteligencje i są skore do zabawy. Potrafią zaskoczyć też widzów wykonując różne sztuczki. Niestety źle znoszą samotność i długi okres bez opieki. Wymagają za to dużej czułości i przebywania w ludzkim gronie.

Koty perskie

3Persy uznaje się najpiękniejszymi kotami świata. Najbardziej znanym gatunkiem kota po zwykłych kotach jest kot perski. Choć wielu go nie widziało to zna jego nazwę i potrafi przytoczyć kilka szczegółów dotyczących ich życia i wyglądu. Wielu z nas wie, że koty perskie są dość duże i osiągają od trzech do siedmiu kilogramów masy ciała. Mają szeroką głowę i wypukłe oczy. Niewielu już jednak wie, że te oczy mogą przybierać dwie barwy tj. niebieskie lub pomarańczowe. Ciekawostką jest też fakt, że w niektórych przypadkach oczy są dwukolorowe i nie są jednakowe. Jedno z nich może przyjąć odcień niebieskiego a drugie odcień pomarańczowego. Mają długą i gęstą sierść co odróżnia ich od większości gatunków. Koty te są spokojne i mają miły i łatwy do opanowania temperament. Mogą być hodowane w domu, gdyż nie muszą często wychodzić za zewnątrz. Lubią ciepło domowe i tam czują się najlepiej. Łatwo przywiązuje się do domowników, ale co jest zaskoczeniem potrafi także współżyć z innymi domowymi zwierzętami takimi choćby jak pies. Jest kotem lubiącym wygody, a jego ulubione miejsce to miękka kanapa.

Koty norweskie

2Koty norweskie pochodzą z Półwyspu Skandynawskiego. Bardzo silnym i zwinnym kotem jest kot norweski. Jest to charakterystyczna odmiana zwierzęcia ze względu na rozmiar oraz sposób zachowania. Koty te osiągają dużą wagę i mogą ważyć od czterech do ośmiu kilogramów. Ich głowa jest duża i przybiera kształt trójkąta. Oczy mają duże i okrągłe, są głęboko osadzone tak aby wypatrywać swoja zdobycz. Ciało jest silnie umięśnione, choć mięśnie nie są zbyt widoczne ze względu na długie futro. Znakiem firmowym kota norweskiego są długie wypustki sierści po bokach twarzy. Choć trochę przypominają wąsy to nimi nie są. Okalają policzki po obydwu stronach twarzy. Poza tym całe ciało jest pokryte długą sierścią, która ma chronić kota przed zimnem. Przyjmuje ubarwienie podobne do kotów syjamskich. Możemy się spotkać z kotem norweskim w kolorze czekolady, brązu lub cynamonu. Jest to typ kota który potrzebuje wiele ruchu. Jest bardzo zwinny i potrafi zaskoczyć obserwatora swoimi ruchami. Trudny do opanowania i lubiący chodzić swoimi ścieżkami. Mimo to toleruje obecność innych kotów oraz zwierząt.

Koty birmańskie

1Koty birmańskie długo adaptują się do nowych warunków życia. Kot birmański jest dużym zwierzęciem. Jest krępy i waży od czterech do ośmiu kilogramów. Poza tym jest mocno umięśniony dlatego jest niezmiernie silny. Ma charakterystyczną budowę głowy, gdyż występuje ona w kształcie trójkąta równobocznego i można zauważyć, że jest dłuższa aniżeli szersza. Bardzo charakterystyczny jest także fakt, że kot birmański wygląda na bardzo smutnego kota, który wciąż ma jakieś zmartwienie. Ma krótkie i silne kończyny osadzone na długim tułowiu. Przednie łapki zakończone są tzw. rękawiczkami, a z kolei tylne skarpetkami. Są to białe wypustki, które podlegają zasadom symetrii. Koty te są przyjazne i łatwo znoszą obecność człowieka i domowników. Lubią być głaskane. Są bardzo wygodne, bo ich ulubioną czynnością jest noszenie na rękach. Łatwo się oswaja i akceptuje obecność innych zwierząt. Jednak w większości przypadków może trwać to dość długo. Najbezpieczniej kiedy w jego obecności przebywają zwierzęta tego samego gatunku. Nie lubi z kolei samotności i źle ją znosi. Warto się nim cały czas zajmować.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia