Mój Pies

15Pies, czyli najlepszy przyjaciel człowieka. Od wieków wiadomo, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Towarzyszył on mu w wielu pracach domowych, czy pracach w polu. Psy są wykorzystywane w pasterstwie, w policji do wyszukiwania narkotyków i bomb, w ratownictwie górskim- docierają do miejsc, gdzie człowiek nie jest w stanie wejść oraz odszukują ludzi pod laminami śniegu-, w ratownictwie wodnym, czy przy przeszukiwaniu gruzów domów. Psy, tak jak i zresztą wszystkie zwierzęta, wymagają opieki ze strony człowieka. Należy je odpowiednio karmić i nie podawać słodyczy- nawet parę kostek czekolady może być zabójcze dla naszego pupila. Wymagają odpowiedniej dawki ruchu i dlatego nie powinny być one trzymane na łańcuchu- lepszym wyjściem jest kojec, albo duży ogród i podwórko z wysokim płotem i domofonem na furtce. Jeśli chodzi o psy to wyróżniamy różne gatunki i rasy, które są przystosowane do życia w różnych warunkach klimatycznych i geograficznych. Niektóre z nich posiadają specjalne przystosowania do niskich lub wysokich temperatur- odpowiedniej grubości sierść, łapy, czy tkankę tłuszczową. Psy są najlepszym przyjacielem człowieka, nawet tego najmniejszego.

Wygląd psa

14Jak wygląda Twój pies? Przyznaj z ręką na sercu, kiedy go ostatnio wyprowadzałeś na spacer? Kiedy się bawiłeś? Pamiętasz jak długo błagałeś rodziców o nowego psa? Tak bardzo marzyłeś o własnym zwierzątku, którym się będziesz opiekował, chwalił przed kolegami, był dumny. Rodzice od samego początku mówili Ci, że pies to nie zabawka, że trzeba zapewnić mu prawdziwą opiekę, trzeba być za niego naprawdę odpowiedzialnym. W końcu udało się. Rodzice zgodzili się i kupił Ci psa- takiego, o jakim zawsze marzyłeś, jakiego chciałeś i jakiego nikt nie miał.
Twoja radość i szczęście trwały parę tygodni a może nawet dni. Początkowo opiekowałeś się nowym pupilem, bawiłeś się z nim, nie chciałeś od niego odchodzić n krok. Stopniowo jednak ta fascynacja mijała, marzyłeś już o czymś innym. Coraz mniej bawiłeś się z psem, nie wyprowadzałeś go tak często na spacer, zapomniałeś czasem go nawet nakarmić… pies stał się zbędnym dodatkiem w Twoim życiu, przemijającą zachcianką…
Dziś jesteś starszy, masz być może nowego pupila. Przyjrzyj się czy aby na pewno dobrze o niego dbasz, zapewniasz mu opiekę i czy jesteś dobrym właścicielem?

Wierny jak pies

13Słyszałeś na pewno powiedzenie „wierny jak pies”. Czy nie uważasz, że jest to najprawdziwsza prawda? Zawsze, kiedy wracasz do domu i usłyszy szczęk kluczy zaraz podbiega, aby Cię przywitać. Rozpoznaje, kiedy jesteś smutny i coś Cię dręczy, merdając ogonem, tuląc się do nogi potrafi, choć na chwilę nie myśleć o kłopotach. Ile razy budziłeś się przy nim, ile razy odwdzięczał Ci się i okazywał radość? Twój pies.
Niejednokrotnie czeka, żebyś się z nim pobawił, żebyś go nakarmił, pogłaskał, wyszedł na parominutowy spacer. To nie kosztuje tak wiele, jednak dla psa jest bardzo ważne. Nie zapominajmy, ż pies to nie zabawka, ale żywe stworzenie, które ma swoje potrzeby a my obowiązki wobec niego. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, że jest wierny i oddany. Pies naprawdę przywiązawszy się do swojego pana jest mu wierny, okazuje mu radość i przyzwyczajenie. Psu trudno jest zmienić właściciela. Zawsze czeka z nadzieją na zainteresowanie, najmniejszą uwagę swojego pana. Szkoda, że tak często jest zbywany i ignorowany.
Zastanów się, kiedy ostatni raz go wyprowadzałeś na spacer, bawiłeś się z nim? Czy było to dzisiaj?

Karma dla psa

12Pies tak jak człowiek do normalnego funkcjonowania potrzebuje składników odżywczych, które zawierają karmy dla psów. Półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju karm dla psów. Producenci proponują pożywienie, które daje różne efekty np. błyszczącą sierść, energię i witalność.
Twój pies potrzebuje innej ilości i innego rodzaju składników zależnych od jego rasy, wielkości i wieku. Wiadomo, ze szczenięta potrzebują większej ilości białka, które zapewni im prawidłowy wzrost i rozwój.
Karmy dla psów są zrobione z różnych składników, głównie kawałków mięsa, które zawierają ważne białka, tłuszcze. Są tam również dodatki z węglowodanami, które dadzą psu energię. Odpowiednie elementy zapewnią błyszczącą i zdrowo wyglądającą sierść, mniejsze ryzyko na zachorowanie na różne choroby zwierzęce i poprawia trawienie.
Karmę dla psów można kupić niemal wszędzie. Możesz ją nabyć w sklepach zoologicznych, w supermarketach czy sklepach. Zwykle starcza ona na okres paru tygodni.
Wiele osób jednak przygotowuje pożywienie dla psa na własna rękę. Pożywienie to nie jest tak zbilansowane jak karmy dla psów, warto, więc zastanowić się nad ich zakupem.

Dbam o psa

11Pies jest żywym stworzeniem. Ma swoje potrzeby i my, jako jego właściciele musimy mu zapewnić ich zaspokojenie. Pies potrzebuje nie tylko prawidłowej i zbilansowanej diety, ale także aktywności wynikającej z jego natury. Powinniśmy wyprowadzać go na częste kilkudziesięciominutowe spacery, najlepiej be smyczy, aby pies nie czuł się ograniczony i mógł trochę pobiegać. Niestety nie w każdym miejscu możemy sobie pozwolić na spuszczenie psa ze smyczy, gdyż jest to albo zabronione, albo pies stwarza zagrożenie dla innych ludzi.
Bardzo ważna jest higiena psa. Powinniśmy od czasu do czasu wykąpać go, wyczyścić sierść i zaaplikować środki zapobiegające zalęganiu się pcheł i pasożytów np. kleszczy.
Niesamowicie ważna jest, co półroczna kontrola u weterynarza, która pozwoli na ocenę zdrowia Twojego pupila, zapotrzebowania na dane składniki, pozwoli także weterynarzowi dokonania okresowych szczepionek i badań.
Powinnaś także zadbać o zdrowie zębów Twojego psa i kupić mu specjalną kość, która pozwala utrzymać odpowiednią higienę i zdrowie.
W razie jakichkolwiek niepokojących Cię objawów u Twojego pupila powinnaś niezwłocznie zgłosić się z tym do weterynarza.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia