Pies na łańcuchu

10Niestety częstym widokiem na wsi jest pies uwiązany na łańcuchu, ograniczony ogrodzeniem, kojcem. Czy to dobre? Psy na wsi mają głównie jedno zadanie- pilnowani Edomu przed włamaniem, złodziejami i ostrzeganie przed wtargnięciem n posesję obcych nam osób.
Niewielu trzyma psa w domu, ze względu na brak czasu i ułatwienie sobie zadania przywiązują psy na parometrowych łańcuchach do specjalnie zbudowanej budy lub zamykają go w wysokich kojcach, uniemożliwiając jakąkolwiek ucieczkę. Nie jest to niestety zbyt dobre rozwiązanie.
Psy, tak jak człowiek i większość innych stworzeń potrzebuje wolności i przestrzeni, która w tym przypadku jest znacznie ograniczona. Pies od wielu miesięcy nie był spuszczany, nie może pobiegać i być aktywny. Zostaje w ten sposób ograniczona jedna z jego wielu potrzeb naturalnych.
Pies przywiązany na łańcuchu jest codziennym widokiem od wielu lat na polskiej wsi. Utarło się już, że pies powinien pilnować domu, zapomina się o jego potrzebach. Pies taki ni jest już tak żywy, jest pozbawiony energii tak jak inne psy nieżyjące na uwięzi.
Warto, więc od czasu do czasu zapewnić takiemu psu odrobinę wolności.

Pies bezdomny

9Niestety w Polsce jest dużo opuszczonych, bezdomnych i zdanych na siebie psów. Schroniska nie są w stanie zapewnić im wszystkim opieki. Niejednokrotnie widzieliśmy samotne, opuszczone psy. Były one zaniedbane, zostawione same sobie, dzikie, schorowane. Często są bezdomne od wielu lat, nikt się nimi nie interesuje, ciągle ganiane i niemogące znaleźć odpowiedniego i kochającego właściciela.
Psy, które są na wolności trafiły na nią w różny sposób. Mogą być na niej od narodzenia, jednak czasem zostawały porzucone przez pana, którego kochały, ufały i były mu wierne. Zostały wyrzucone z samochodu, porzucone w nieznanej okolicy, daleko od domu, którym dorastały.
Większości właścicieli znudziło się posiadanie danego psa. Stało się to dla nich żmudnym obowiązkiem, wręcz niepotrzebnym przymusem, którego chcieli się po prostu pozbyć. Innym pies przestał się podobać, postanowili, więc kupić nowego psa a starego się pozbyć.
Niestety schroniska dla psów nie są zdolne zapewnić wszystkim opuszczonym psom schronienia i specjalistycznej opieki. Brak na to nie tylko miejsca, ale także środków finansowych i chętnych, którzy zlitują się nad losem psa i go przygarną.

Podczas wakacji

8Niestety człowiek wyjeżdżając na wakacje nie może sobie pozwolić na zabranie psa ze sobą, nie ma także, kto się tym psem zająć. Co wtedy? Wakacje to czas odpoczynku i wyjazdów w dalekie miejsca, o których odwiedzeniu marzyliśmy od dawna. Wszystko jest zaklepane- data wyjazdu, spakowana walizka, wpłacona zaliczka. Został jednak jeden problem…, co zrobić z psem?
Niestety większość hoteli i pensjonatów nie pozwala na trzymanie zwierząt w pokojach, wstęp na plażę czy inne atrakcyjne miejsce jest zakazane dla zwierząt… pies byłby tam tylko niepotrzebnym dodatkiem, kłopotem.
Nie masz, z kim go zostawić, sąsiedzi nie chcą go doglądać, rodzina także odmówiła opieki nad nim. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oddanie go do schroniska, jednak jest to pewnego rodzaju koszt… nie wielu chce wyłożyć na ten cel dodatkowe pieniądze. Postanawia się, więc psa po prostu pozbyć..
W najlepszym przypadku psa porzuca, w najgorszym niestety skazuje na powolną śmierć. Jest to niezwykle nieludzkie zachowanie, karygodne i nieodpowiedzialne…
Psy porzucane są w lasach, przywiązywane do drzewa, gdzie powoli zdychają z wycieńczenia, pragnienia i głodu… wyrzucane z samochodów szukają zagubione swojego pana i drogi do domu… bezskutecznie.

Amstaf

7Pozornie jest to groźna rasa psów. Nie każdy nadaje się do domowej hodowli. Niekiedy przytłacza je konieczność ciągłego przebywania w mieszkaniu i odwiedziny sporej ilości ludzi. Psy często nie tolerują nieznajomych i często reagują atakami agresji. Takie postępowanie to wina złego wychowania psa w młodości. Jednym z typów takiego psa jest Staffordshire Terrier, zwany popularnie Amstafem. Jest to pies, który osiąga znaczne i rozmiary i jest dosyć ciężki, bowiem jego waga dochodzi do dwudziestu kilogramów. Gatunek tego psa ma krótką sierść, przez którą widać umięśnione. Duże mięśnie i ogromna siła to zresztą znak charakterystyczny psa uznawanego za jednego z najładniejszych na świecie. Utarło się przekonanie, że amstafy to psy groźnie i niebezpieczne. Dzieje się tak głównie dlatego, że mają niecodzienny wyraz twarzy. Nie ma się jednak co bać tego gatunku psów, bowiem jeśli hodowca od szczeniaka dobrze prowadził psa to jest on łagodny i przyjazny dla otoczenia. Amstafy mają różne umaszczenie, z reguły biało-brązowe.

Labrador

6Labradory to bardzo pomocne psy. Stwierdzenie że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka pasuje najlepiej do psa Labrador Retriever. Oprócz przyjaznego charakteru, ten gatunek psa znany jest ze swojej pracowitości i gotowości do ciężkiej pracy. Szczególnie widać ich pracę w służbach policyjnych, straży granicznej czy też w ratownictwie górskim. Labradory to także doskonałe psy do przeprowadzania tzw. dogoterapii, pomagającej upośledzonym osobom zarówno w leczeniu fizycznym oraz psychicznym.  Psy te są dość duże i osiągają wagę około trzydziestu pięciu kilogramów. Ich wysokość z kolei dobiega nawet sześćdziesięciu centymetrów. Znane są odmiany o krótkim oraz długim rodzaju sierści. Umaszczenie jest różne i może występować w różnych odcieniach. Najpopularniejsze to brązowy, czarny oraz orzechowy. Psy tego gatunku są bardzo ruchliwe i potrzebują dużo miejsca do zabawy i poruszania się. Bardzo lubią zabawę z najmłodszymi członkami rodzin. Są bezpieczne i dość łatwe w utrzymaniu pod warunkiem, że zostały prawidłowe wychowane w młodości.

Rozrywka i zwierzęta animals zwierzeta czas wolny z pupilami aligator krokodyl kameleon dinozaur pyton j 2 animals zwierzeta j 2 zolw ladowy zolwie wodne jez jezozwierz piesek preriowy j 3 animals zwierzeta j 3 popielice afrykanskie susel richardsona burunduk skunks chomik j 4 animals zwierzeta j 4 swinka morska rybki mysz zolw kon j 5 animals zwierzeta j 5 koty w naszych domach kot rodowodowy suche karmy kot i kuweta drapanie mebli j 6 animals zwierzeta j 6 pielegnacja kota kot i mleko koty abisynskie koty bengalskie koty egzotyczne j 7 animals zwierzeta j 7 koty jawajskie koty perskie koty norweskie koty birmanskie moj pies j 8 animals zwierzeta j 8 wyglad psa wierny jak pies karma dla psa dbam o psa pies na lancuchu j 9 animals zwierzeta j 9 pies bezdomny podczas wakacji amstaf labrador york j 10 animals zwierzeta j 10 bulterier owczarek niemiecki doberman ratlerek rasa szajrow j 11 animals zwierzeta j 11 bulony zastepowanie koni maszynami kon ardenski opis koni lidzbarskich konie lidzbarskie j 12 animals zwierzeta j 12 przydatnosc koni slaskich konie slaskie konie norweskie w polsce koniki norweskie rasa polnocno szwedzka j 13 animals zwierzeta j 13 rasa gudbrandsdalska klusaki rosyjskie klusaki amerykanskie klusaki cel pracy hodowlanej j 14 animals zwierzeta j 14 konie wielkopolskie po wojnie rasa wielkopolska konie sadeckie rasa malopolska rasa trakenska j 15 animals zwierzeta j 15 rasa hanowerska rasa lipicanska schagie gidrany opis noniusow j 16 animals zwierzeta j 16 przeswity i noniusy furioso rasa radziecka rasa jutlandzka prowadzenie konia j 17 animals zwierzeta j 17 ocena konia krzyzowanie przemienne krzyzowanie wspierajace krzyzowanie odswiezanie krwi j 18 animals zwierzeta j 18 chow krewniaczy dobor metody doboru rodzaje selekcji selekcja j 19 animals zwierzeta j 19 metody selekcji wyniki w pracy hodowlanej rejestrowanie koni znakowanie koni ocena ruchow i chodow konia j 20 animals zwierzeta j 20 ocena wygladu ocena punktowa opis schematyczny fotografowanie koni proba dzielnosci j 21 animals zwierzeta j 21 towarzystwo hodowli konia arabskiego czasy koni rozgrywanie wyscigu rozne wyscigi konkurs konia wierzchowego j 22 animals zwierzeta j 22 proby dzielnosci koni proba maksymalnego uciagu dlugosc kroku koni wytrzymalosc konia